Europoslankyňa vyhlásením reagovala na postoj Európskej komisie, ktorá potenciál fajčiarskych alternatív nevidí. Zákonodarná inštitúcia signalizuje zmierlivý postoj, pre ochranu mladých ľudí však pravdepodobne bude chcieť zregulovať príchute.
Tvorba europarlamentnej pozície k Európskemu plánu na boj proti rakovine sa blíži ku koncu. Poslanci našli zhodu na mnohých cieľoch, ktoré by podľa nich mala EÚ dosiahnuť. V správe upozornia na potrebu zbližovať úroveň zdravotnej starostlivosti v členských krajinách, zjednodušiť lekárom prácu v zahraničí a zlepšiť dostupnosť moderných liekov.
Kontroverzným bodom sú však odporúčania ohľadom prevencie. Poslanci si uvedomujú, že zlá životospráva, vrátane fajčenia a pitia nadmerného množstva alkoholu, šance na onkologické ochorenie výrazne zvyšuje.
V europarlamentnom výbore pre boj proti rakovine (BECA) sa stretávajú dva opozičné tábory. Jedna strana chce dosiahnuť beztabakovú generáciu prísnou reguláciou všetkých fajčiarskych výrobkov, vrátane tých nových.
Na túto stranu sa v pondelkovom stretnutí (8. novembra) postavil aj John Ryan z generálneho riaditeľstva pre zdravie Európskej komisie. Ryan europoslancom pripomenul závery európskych vedcov, ktorí našli iba slabé dôkazy o tom, že e-cigarety pomáhajú fajčiarom so zlozvykom skoncovať.
Spravodajkyňa europarlamentnej pozície k európskemu boju s rakovinou, francúzska europoslankyňa Veronique Trillet-Lenoir (RE), ale vyjadrila zmierlivejší názor.
„Áno, nebolo dokázané, že nikotínové náhrady umožnia všetkých fajčiarom s fajčením úplne skončiť. Ale dokážu znížiť riziko,“ povedala s tým, že túto „hierarchiu“ musia legislatívci vziať do úvahy.
Trillet-Lenoir ale dodala, že pozor musia dávať aj na vedľajšie účinky spojené s fajčiarskymi novinkami. Tie vidí najmä v možnej atraktívnosti pre mladých ľudí, ktorí na cigaretách nie sú závislí, a pri ktorých sa teda o znížení rizika nedá hovoriť. Europarlamentný výbor sa ich pravdepodobne pokúsi pred návykom ochrániť zákazom lákavých príchutí.
Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky
Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.
Ľavicová frakcia má obavy
Spravodajkyňa si dala za úlohu nájsť kompromis medzi protichodnými názormi v rámci výboru. Návšteva v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá je voči fajčiarskym alternatívam naladená negatívne, niektorých členov ešte viac utvrdila v potrebe tvrdšej regulácie. Vo väčšine členských krajín sú totiž dnes e-cigarety aj zahrievaný tabak zdaňované menej než klasické cigarety. Na rozdiel od nich tiež zatiaľ nemajú zakázané príchute.
„Za našu skupinu musím priznať obavy,“ myslí si španielsky europoslanec z ľavicovej frakcie S&D, Nicolás Gonzáles Casares. „Je znepokojujúce, že v niektorých návrhoch týkajúcich sa tabakových výrobkov máme laxný prístup.“
Gonzáles Casares si myslí, že v správe o rakovine je takáto miera tolerancie neprijateľná. Návšteva WHO podľa neho ukázala, že tabakový priemysel tieto výrobky využíva na prilákanie nových zákazníkov z radov mladých ľudí.
Portugalsko zdaňuje e-cigarety viac ako tie klasické, Slovensko vôbec. Koho počúvne Únia?
Rozdiely v spotrebných daniach na fajčiarske novinky sú v EÚ veľké. Slovensko je harmonizácii otvorené, minulý rok patrilo k najmiernejším regulátorom. Verejná konzultácia eurokomisie sa priklonila na stranu žiadnych alebo nízkych daní.